Суб’єктам туристичної діяльності м. Харків і Харківської області: інформація щодо спалаху лихоманки Ебола
Департамент культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації на виконання листа Державного агентства України з туризму та курортів від 29.08.2014 №2454/50/5-14 відповідно доручення Кабінету Міністрів України від 19.08.2014 № 30380/1/1-14 до листа Міністерства закордонних справ України від 09.08.2014 № 413/13-190-2612 щодо спалаху лихоманки Ебола звертається з проханням взяти до відома наступну інформацію та вжити відповідних заходів.
06-07.08.2014 відбулося засідання Комітету з надзвичайних ситуацій Міжнародних медико-санітарних правил (далі – ММСП) Всесвітньої організації охорони здоров’я (далі – ВООЗ) з питання спалаху лихоманки Ебола в Західній Африці.
В рамках засідання, також, організовано неформальну сесію, в якій взяли участь представники Гвінеї, Ліберії, Сьєрра-Леоне та Нігерії.
Секретаріат ВООЗ надав останню інформацію та оцінки щодо розвитку ситуації навколо цього спалаху, в той час як з боку зазначених країн було повідомлено про розвиток подій і заходи, які вживаються для здійснення стратегій швидкого реагування, а також існуючі проблеми у подоланні спалаху.
Всебічно обговоривши ситуацію на основі наданої інформації, що склалася, Комітет дійшов таких висновків:
- спалах лихоманки вірусу Ебола у Західній Африці є «надзвичайною подією» і становить загрозу для охорони громадського здоров'я інших держав;
- можливі наслідки подальшого поширення лихоманки у світі є особливо серйозними, зважаючи на вірулентність вірусу, інтенсивність його поширення у спільнотах та медичних закладах, а також слабкі системи охорони здоров'я у вражених країнах і країнах, де такий ризик є найбільш високим;
- необхідним видасться вжиття узгоджених заходів на міжнародному рівні для зупинений поширення вірусу у світі.
При цьому одностайною була позиція Комітету, що ситуація відповідає умовам, необхідним для оголошення надзвичайної ситуації у сфері охорони громадського здоров'я, яка має міжнародне значення.
Також Комітет запропонував Генеральному директору ВООЗ Маргарет Чен розглянути рекомендації щодо реагування на ситуацію у зв'язку зі спалахом лихоманки, викликаної вірусом Ебола, відповідно до ММСП, розділивши їх на три групи: для держав, де має місце передача вірусу; держав, де є підтвердженим випадок інфікування, або існує така потенційна можливість; всім державам.
Всім державам було рекомендовано наступне:
- не запроваджувати загальну заборону на міжнародні поїздки або торгівлю; водночас, дотримуватись обмежень, що стосуються поїздок осіб з лихоманкою вірусу Ебола та контактів з ними;
- надавати подорожуючим у країни, вражені вірусом Ебола, та на території, де існує такий ризик, відповідну інформацію щодо ризиків, заходів з їх мінімізації та рекомендації стосовно дій у разі потенційної можливості інфікування;
- бути готовими виявляти, розслідувати випадки інфікування вірусом Ебола та реагувати на них. Це має передбачати забезпечення гарантованого доступу до кваліфікованих діагностичних лабораторій для осіб, що мають вірус Ебола, та, у разі необхідності, можливості для проведення роботи з подорожуючими, які прибувають з територій, щодо яких є відомості, що вони вражені вірусом Ебола, через міжнародні аеропорти або ключові наземні пункти перегину кордон) і мають нез'ясоване лихоманкове захворювання;
- надавати широкій громадськості точну інформацію щодо спалаху лихоманки вірусу Ебола та заходів, які вживаються для зниження ризику інфікування;
- бути готовими сприяти евакуації та репатріації громадян (наприклад, медичних працівників), які наражались на небезпеку інфікування вірусом Ебола.
З огляду на зазначені рекомендації, звіти вражених спалахом лихоманки вірусу Ебола держав-сторін ММСП та наявну наразі інформацію. Генеральний директор ВООЗ погодилася з наданою Комітетом оцінкою ситуації та оголосила 8 серпня 2014 року спалах у Західній Африці надзвичайною ситуацією у сфері охорони громадського здоров'я, що має міжнародне значення. Гендиректор, також, затвердила рекомендації Комітету і дала їм статус Тимчасових рекомендацій згідно з ММСП, які набувають чинності 08.08.2014.
З метою попередження захворювання серед громадян країни (або осіб без громадянства), які виїжджають до західно-африканських країн, запобігання виникненню випадків захворювання та розповсюдження даної небезпечної хвороби серед населення України, Департамент культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації рекомендує враховувати інформацію під час надання туристичних послуг, а також взаємодії іншими суб’єктами туристичної діяльності.
В додаток до листів Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації від 15.09.2014 № 02.04-16/1899, від 20.08.2014 № 02.04-16/1720, від 22.04.2014 № 02.04-16/927 щодо розповсюдження вірусу Ебола просимо рекомендувати громадянам і співробітникам у сфері туризму по можливості утриматися від поїдок до вказаних країн.
Довідкова інформація: [email protected] (e-mail).